Oryginalne atrakcje na Podlasiu

11 listopad 20210

Zamierzasz wkrótce odwiedzić niezwykłe Podlasie? Przedstawiamy subiektywną listę „Atrakcje na Podlasiu”, na które – naszym zdaniem – warto się zdecydować przy okazji wycieczki w tę część Polski. Bez względu na to, czy będzie to weekendowy wypad, czy dłuższy pobyt. Zapraszamy do lektury! Wybrane przez nas atrakcje na Podlasiu są tak różnorodne, że każdy będzie mógł znaleźć wśród nich coś dla siebie.

Odwiedź żubry z Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska to miejsce, w którym żubr – na skraju wyginięcia – rozpoczął nowe życie na wolności. Tutaj żyje największa populacja żubra na świecie.
To także ostatni pierwotny las nizinny w Europie, zachwycający swą dostojnością i dzikością. Nie można zapomnieć, że w głębi zachowanego fragmentu pierwotnej puszczy, stanowiącej obecnie Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, zostały materialne ślady działalności bartniczej naszych przodków – to ponad 140 drzew bartnych „odzianych”, czyli wykonanych jeszcze w XVIII i XIX w. Kilka z tych drzew bartnych znajduje się w pobliżu dostępnej z przewodnikiem ścieżki w puszczy. Do Rezerwatu można udać się jedynie wraz z akredytowanym przewodnikiem, który pokaże miejsca oraz rzeczy niedostępne przy indywidualnym zwiedzaniu i opowie o nich. Puszcza Białowieska już od ponad 40 lat widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybierając dla siebie atrakcje na Podlasiu, nie możesz pominąć Puszczy Białowieskiej!

Zabytki bartnictwa w Puszczy Białowieskiej. Fot. Bractwo Bartne

Udaj się na wieś ziołami pachnącą

W miejscowości Koryciny na południowym Podlasiu znajduje się niesamowite miejsce stworzone z pasji i ciężkiej pracy. Ziołowy Zakątek to coś więcej niż tylko muzeum pod gołym niebem. Każdy z budynków przeniesionych w to miejsce otrzymał nowe życie i niekiedy nową funkcję, z zachowaniem stylu architektonicznego i wielu elementów. To także ogromny ogród botaniczny, zawierający niemal wszystkie gatunki roślin zielnych rosnących naturalnie w naszym regionie. To kompleks, w którym o każdej porze roku znajdziecie nietuzinkowe atrakcje. Dla nas – mimo znacznej odległości od Augustowa – to miejsce, w które udajemy się na rodzinny kilkudniowy wypoczynek. Jest to także źródło przypraw i dodatków (np. kozłka lekarskiego, owoców jałowca) do naszych Zbicieni i Miodów Pitnych.

Zobacz cerkwie, ikony i niebieskie okiennice
Podlasie od zawsze było miejsce przenikania się kultur. Najdobitniej widać to w miasteczkach w okolicy Białegostoku. Na uwagę zasługuje szczególnie Supraśl, ze wspaniałymi zbiorami prawosławnych ikon prezentowanych w Muzeum Ikon w dawnym klasztorze. W tym malowniczym miasteczku zasmakujecie też niesamowitej kuchni serwowanej przez Anię i Michała w Restauracji Prowincja , zlokalizowanej w zabytkowym Domu Ludowym.

Spędź czas aktywnie w stolicy sportów wodnych
Nie wspomnieliśmy jeszcze o naszym rodzinnym mieście: Augustowie. Mamy tu siedem jezior (Necko, Rospuda, Białe, Studzieniczne, Sajno, Sajenek, Staw Sajenek), dwa kanały (Augustowski i Bystry) oraz rzekę (Nettę). Latem nie brakuje więc atrakcji wodnych: rejsów statkami, sportów motorowodnych, nart wodnych, żaglówek czy spływów kajakowych (najpopularniejsze są spływy Rospudą i Czarną Hańczą), dla których Augustów jest dobrą bazą wypadową. Żądni wrażeń turyści mogą udać się na rejs jeziorami i Kanałem Augustowskim wynajętym na kilka dni House-boat’em.  A czas niepogody – cóż po deszczu zawsze jest słońce – można wykorzystać na wizytę w Augustowskiej Miodosytni. Choć nasz zakład mieści się z dala od zgiełku nadrzecznych bulwarów, to na pewno warto do niego zajrzeć 🙂  Na miejscu zapraszamy do degustacji oryginalnych produktów. Nasze miody pitne wytwarzamy według staropolskich receptur, stosujemy jedynie naturalne surowce pozyskane z okolic Puszczy Augustowskiej. Pragniemy odtwarzać smaki, które niegdyś zachwycały naszych przodków. Augustowska Miodosytnia jako pierwsza we współczesnej Polsce rozpoczęła produkcję Zbicienia.

 

 

Sprawdźcie, czy wybrane przez nas atrakcje na Podlasiu przypadną Wam do gustu.

 

Jeśli zainteresowała Cię degustacja miodów pitnych – odwiedź zakładkę.

Chcesz wiedzieć więcej o Augustowskiej Miodosytni – odwiedź zakładkę.

Już dziś jesteś ciekaw smaku naszych oryginalnych produktów – zapraszamy do sklepu internetowego

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

pl_PLPolish