Suwalszczyzna na weekend: atrakcje w Augustowie i okolicach

11 grudzień 20210

Marzy Wam się Augustów a na weekend? Zmieńcie marzenia w rzeczywistość i zainspirujcie się naszymi propozycjami na spędzenie czasu w Augustowie!

Augustów nazywany jest „letnią stolicą” województwa podlaskiego, ale i przez resztę roku odwiedzający znajdą wiele atrakcji. Wybieracie się niedługo w te strony? Przeczytajcie nasz wpis i sprawdźcie, jakie czekają Was atrakcje w Augustowie i okolicach!

 

Wycieczka do Studzienicznej i dalej w głąb Puszczy

Studzieniczna to teren niedaleko Augustowa, na którym w XVIII wieku osiadł pustelnik – Wincenty Murawski. Przez objawienia, które miały miejsce w tym samym wieku, Studzieniczna stała się głównym miejscem kultu maryjnego w diecezji ełckiej. Obecnie znajdują się tu Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej, cudowna studzienka (która wcześniej była uznawana za źródło uzdrawiające choroby oczu) oraz Kapliczka Najświętszej Maryi Panny. Studzieniczna to miejsce doskonałe na chwilę relaksu i zadumy, którym sprzyja piękno miejscowej przyrody.

Pustelnia św. Onufrego

Pustelnię stworzył pewien ksiądz, który chciał odpocząć od cywilizacji. Niestety, nie dane mu było długo cieszyć się samotnością, ponieważ ludzie zaczęli odwiedzać Puszczę i pustelnię – z roku na rok przybywało ich coraz więcej. Niedaleko pustelni stanęły nawet konfesjonał i droga krzyżowa. Koniec końców, ksiądz opuścił swoją samotnię. Do dzisiaj miejsce wygląda, jakby dopiero co zostało opuszczone – porzucone kajak i przedmioty użytku codziennego, otwarte księgi. Warto wybrać się tutaj, zobaczyć i zostawić miejsce tak samo nietkniętym. Pustelnię trudno znaleźć, dlatego polecamy skorzystać z pomocy lokalnego przewodnika. A w okolicy jest jeszcze kilka ciekawych miejsc: to rezerwat Stara Ruda, oraz Śluza Swoboda.

Całość wraz ze Studzienic żną nadaje się idealnie na całodniową wycieczkę rowerową ze startem i metą w Augustowie. Jadąc najpierw ścieżką rowerową  na Sajenek, odwiedzamy pustelnie, Rezerwat i Śluzę Swobodę, a wracając przez Studzienic żną i ścieżkę rowerową wzdłuż drogi na Sejny zamykamy pętle w Augustowie pokonując łącznie nieco ponad 25 km.

 

Augustowski duet dla podniebienia – jagodzianka i Zbicień!

Na naszej liście „Atrakcje w Augustowie i okolicach” nie mogło zabraknąć regionalnych specjałów. Jeśli zawitasz do Augustowa, koniecznie powinniście spróbować jagodzianki i Zbicienia. Słodki wypiek został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych w 2016 roku. Lokalne jagodzianki produkowane są tradycyjnymi metodami z najlepszych, miejscowych składników.

Na uwagę odwiedzających zasługuje także niezwykły Zbicień – zapomniany trunek, który w butelce łączy to, co Augustów ma najlepsze! Miód i dary Puszczy Augustowskiej tworzą niepowtarzalny smak. W naszej Augustowskiej Miodosytni dostępne są napoje w dwóch wersjach:

  • Zbicień chmielowy – słodki i orzeźwiający, w którym słodycz miodu jest tylko delikatnie zbilansowana goryczką krajowego chmielu. Zawartość alkoholu 5% butelka 0,33 litra.
  • Zbicień Leśny – wytrawny, w którym użyte dodatki w postaci pędów sosny, owoców jałowca i chmielu sprawiają, że z miodu, który jest podstawą całego procesu fermentacji, zostaje jedynie posmak i aromat. Zawartość alkoholu 7%, butelka 0,33 litra.

Zapraszamy do nas na skosztowanie tego unikatowego trunku! A jeśli nie możecie pojawić się u nas osobiście – zachęcamy do zakupów w naszym sklepie internetowym.

 

Mamy nadzieję, że wybrane przez nas atrakcje w Augustowie uprzyjemnią Wam czas, a Suwalszczyzna na weekend będzie jedną z Waszych najlepszych wypraw!

Po więcej informacji o naszej miodosytni zapraszamy do zakładki O nas, Nasze produkty oraz Produkcja. A jeśli będziecie niedaleko, odwiedźcie nas osobiście!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

pl_PLPolish