Mead Madness Cup 2023

28 luty 20230

Za nami kolejna edycja konkursu Mead Madness Cup i dorocznej konferencji producentów miodów pitnych organizowana przez Kings of Mead i EMMA (European Mead Makers Association). W tym roku na konkurs zgłoszono rekordową liczbę miodów pitnych: ponad 630, także konkurs cały czas jest największym tego typu przedsięwzięciem w Europie i jeśli chodzi o liczbę zgłoszeń: II na świecie! W Warszawie przez dwa dni odbywało się sędziowanie w kategoriach Profesjonalnych wyrobów oraz domowych. Miodosytnię w sędziowaniu reprezentowałem ja. Oj, nie łatwe to zadanie, każdy spróbowany miód trzeba ocenić i dokładnie opisać, pozostawiając komentarz dający wskazówki producentowi lub domowemu miodosytnikowi. Ale to też doskonała okazja do prześledzenia trendów na światowym rynku miodów pitnych oraz poznania finezji i pomysłowości producentów domowych. W konkursie tym sędziuję od 2019 roku i muszę uczciwie przyznać, że poziom z roku na rok jest coraz wyższy!

konkurs miodów pitnych Mead Madness Cup 2023
Tak wygląda zestaw próbek, które sędzia ma do oceny w danej kategorii. Maksymalnie na raz można dostać 9 miodów, jeśli jest więcej, a zdarza się, że w danej kategorii zgłaszanych jest nawet 30 miodów, to po ocenie przez różne zespoły sędziowskie odbywa się jeszcze druga runda. Fot. Augustowska Miodosytnia

W sobotę odbyła się konferencja branżowa, gdzie podczas wystąpienia prezentowałem drogę, jaką przeszliśmy w Bractwie Bartnym z wpisem bartnictwa – najpierw na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa, a później na listę UNESCO. Zachęcałem zebranych do podjęcia wysiłków w tym kierunku i wpisu miodosytnictwa na listy krajowe i następnie UNESCO. Na efekty trzeba będzie poczekać kilka lat, ale ziarenko zostało zasiane.

Podczas gali finałowej i wręczenia nagród odbyła się także licytacja i loteria na rzecz naszych przyjaciół z Ukrainy. Na aukcję przekazaliśmy butelkę miodu pitnego wykonaną z czystego miodu bartnego w 2020 roku przez Maksyma Bartnika. Butelka ta osiągnęła rekordową cenę 400 EUR! A wraz z pozostałymi środkami zebranymi podczas gali osiągnięto kwotę 1300 EUR! Za zebrane środki zakupimy i przekażemy na Ukrainę stację ładowania dronów.

miód bartny
Licytacja na rzecz walczącej Ukrainy, bartny miód osiągnął rekordową cenę 400 EUR. Fot. Augustowska Miodosytnia
To dobre miejsce, aby zachęcić Was do wsparcia naszej zrzutki na pozostały asortyment:
Podczas ogłoszenia wyników okazało się, że nasze miody zdobyły 5‼️ medali w swoich kategoriach:
🥉Augustowski Wczesny
🥉Augustowski Późny
🥈Pieprzna Wiśnia
🥇Jabłko na Miodzie
🥇 Podlaska Szeptucha
A tegoroczną nagrodę Grand Champion w kategorii miodów amatorskich dostał pracujący z nami Waldemar Kazimierczak za miód pitny na dereniu. Gratulujemy, Waldek! Główną nagrodą jest powtórzenie nastawu w naszej miodosytni i 50 butelek sygnowanych nazwiskiem zwycięzcy. Także miód ten zapewne trafi na nasze półki z 2-letnim opóźnieniem, bo dereń można zebrać dopiero w październiku 2023, a jego fermentacja, odstanie i klarowanie zajmuje co najmniej 1,5 roku. Ale to nas nie zniechęca, bo jak mówi nasze motto: Na dobre trunki warto czekać 🙂
Augustowska Miodosytnia z Waldkiem Kazimierczakiem po ogłoszeniu wyników. Fot. A. Pałyga
P.S. Zgodnie z zasadą mówiącą, że nie sędziuje się w kategoriach, w których zgłaszało się miody, lub w których można byłoby podważyć obiektywizm wyboru, nie sędziowałem w kategorii z miodami Waldka.
Piotr Piłasiewicz

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

pl_PLPolish