Jak pić miód pitny: z czym łączyć, w czym podawać?

30 kwiecień 20220
Miód pitny to trunek, który wieki temu zaskarbił sobie sympatię rycerstwa i szlachty. Dzięki tajnikom miodosytniczym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie, wciąż możemy cieszyć się staropolskimi miodami pitnymi. W czym je pić? Z czym podawać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

 

Z czym pić miód pitny?

Miody pitne mogą być pite zarówno na ciepło, jak i na zimno, a także w temperaturze pokojowej. Gdy na dworze panują ujemne temperatury, świetnym rozwiązaniem będzie podgrzanie miodu pitnego wraz z sezonowymi dodatkami: plastrem pomarańczy, kardamonem czy laską cynamonu. To doskonała alternatywa dla zimowego grzańca. Natomiast w upalne lato możesz pić miód pitny na zimno, z dodatkiem lodu i soku z cytryny. Nasze propozycje grzańców znajdziecie tutaj.

Miody pitne są pyszne same w sobie – bez najmniejszych przeszkód można więc pić je bez żadnych dodatków. Znakomicie smakują jednak jako akompaniament dań mięsnych i rybnych, szczególnie nasze czwórniaki (Podlaska Szeptucha, Kwarciany, Pieprzna Wiśnia). Mogą być także użyte do polewania drobiu i wieprzowiny, jako składnik marynat, sosów sałatkowych czy deserów (klasyczne trójniaki Wczesny i Późny). Możesz także dać ponieść się fantazji i skomponować drinka na bazie miodu pitnego, propozycje dinków z udziałem miodów pitnych znajdziecie na naszym kanale You Tube – zapraszamy!

W czym pić miód pitny?

Miód pitny to napój, który sprawdzi się przy wielu okazjach. W czym zatem podawać gościom miód pitny? Tradycyjnie trunek ten podawano w glinianych kubkach – jak wszystkie trunki w dawnych czasach. Choć idąc z duchem czasu proponujemy podawać je w szkle: doskonale sprawdzają się kieliszki do białego wina lub kieliszki typu Pure 100 ml Polskiego producenta szkła firmy Krosno. W takich kieliszkach podajemy nasze miody podczas degustacji w Augustowie.

.

Augustowskie miody pitne

Nasza Augustowska Miodosytnia produkuje różne rodzaje miodów pitnych. Proces produkcji zaczyna się od starannego doboru składników: miodu, drożdży, wody i dodatków zebranych w Puszczy Augustowskiej. Nasze produkty powstają na podstawie staropolskich receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, by zachować niepowtarzalny smak tradycyjnych miodów pitnych.

 

Chciał(a)byś skosztować wysokiej jakości miodów pitnych, przyrządzonych według tradycyjnych, staropolskich receptur? Zachęcamy do wypróbowania produktów z naszej miodosytni! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych wyrobów, odwiedź podstrony: Nasze produkty oraz O nas. Zapraszamy również do odwiedzenia nas w Augustowie na ul. Tytoniowej 9. 

Do zobaczenia!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

pl_PLPolish