Trójniak Bartny

19 maj 20210
Miodowa wiadomość specjalna!
W ubiegły weekend razem z Markiem Grabowskiem – jednym z najaktywniejszych członków Bractwo Bartne / Fratrum Mellicidarum wykonaliśmy pierwszy po ponad 200 latach przerwy nastaw miodu pitnego wykonanego wyłącznie z miodu bartnego 😊  Miód bartny do jego produkcji zbieraliśmy przez ostatnie 2 lata, pozyskiwaliśmy go od naszych braci bartników z Polski, Białorusi a także od naszych przyjaciół z Ukrainy z Бортники України / Tree beekeepers of Ukraine .
Zebrać w jednym miejscu ponad 100 kg bartnego miodu nie było łatwo, jest on wysoko cenionym miodem, pozyskiwanym z barci wykonanych w piach drzew i z kłód bartnych zamontowanych minimum 4 metry nad ziemią na drzewach w terenach leśnych. Jedna barć produkuje od 1,5 do 7 kg miodu choć zdarza się często że bartnik nie wyciąga ze swoich barci nawet tego. Miód ten jest ceniony za swoje właściwości, oraz bogactwo smaku i aromatu przepełnionego żywicą i olejkami eterycznymi z drzew, a z barci wykonanych w dębach dodatkowo miód wypełniony jest garbnikami charakterystycznymi dla świeżego drewna dębowego.  Mimo dostępności tej samej bazy poużytkowej miód bartny jest o ponad 30% bogatszy w związki aromatyczne niż miód z uli ustawionych na tym samym terenie – to nie domysły a fakt potwierdzony badaniami naukowymi.
Bogactwo smaku miodu bartnego, jego złożoność i wyjątkowość na pewno uda nam się pokazać w tym niezwykłym trunku. Nasz Trójniak Bartny trafi do sprzedaży w przyszłym roku w bardzo limitowanej ilości.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z produkcji na naszym kanale na You Tube:
https://www.youtube.com/watch?v=Q6PWCaN7F6I
tekst. P. Piłasiewicz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

pl_PLPolish