Bartnictwo na liście UNESCO!

7 styczeń 20210

Kultura bartnicza została wpisana na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości prowadzoną przez UNESCO. To efekt pracy organizacji pozarządowych z Polski i Białorusi. To również szansa na zwiększenie ochrony lasów. Dlaczego piszemy o tym tutaj? Ponieważ bartnictwo było dla nas punktem wyjścia do podjęcia produkcji miodów pitnych. Wywodzimy się z Bractwa Bartnego, które było inicjatorem wspólnego polsko-białoruskiego wniosku o uznanie kultury bartniczej za element Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości.

Jesteśmy dumni, że docenione zostało wspólne dziedzictwo narodów dawnej Rzeczypospolitej. Wiem, że bez wsparcia ze strony Białorusinów nie dalibyśmy rady dokonać tego wpisu. Bardzo się cieszę, że międzynarodowe uznanie uzyskaliśmy wspólnie. To wielki dzień dla nas i dla naszych białoruskich przyjaciół.

Czym jest bartnictwo?

Bartnictwo było najbardziej rozpowszechnioną formą pszczelarstwa na większości terenów dawnej Rzeczypospolitej, aż do XIX wieku. Od zarania dziejów było również źródłem doskonałej jakości miodu jako surowca do produkcji miodów pitnych, z których słynęła zarówno Korona jak i Wielkie Księstwo Litewskie. Dla nas kultura bartnicza jest częścią naszej tożsamości, to pasja która nas określa i determinuje nasze działania, także w Miodosytni. To braterstwo i wzajemna pomoc w podtrzymywaniu tradycji.

W ramach Bractwa Bartnego od początku naszej działalności współpracujemy z osobami i organizacjami z Białorusi. Dlatego teraz możemy poszczycić się wielkim sukcesem!

Zapraszamy również do obejrzenia oficjalnego materiału prezentującego kulturę bartniczą jako zjawisko. Film został wyprodukowany przez nasze Bractwo w 2018 roku. Przekazaliśmy go do UNESCO jako oficjalny materiał filmowy strony Polskiej i Białoruskiej.

Szansa na ochronę lasów

Jesteśmy przekonani, że decyzja UNESCO pozwala rozpocząć nowe działania zmierzające do popularyzacji i zachowania dla przyszłych pokoleń tej nietypowej formy pszczelarstwa i kultury z nią związanej. Wpis daje nadzieję, że wzrośnie rola kulturowa i środowiskowa funkcji starych drzew i fragmentów lasów, które zamiast być wcinane na surowiec powinny zostać zachowywane dla kontynuowania tradycji bartniczych i ochrony pszczół w leśnych ekosystemach.

Szerzej o wpisie można przeczytać na stronie Bractwa: http://bartnictwo.com/pl/2020/12/28/kultura-bartnicza-trafila-na-liste-unesco/

autor: Piotr Piłasiewicz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

pl_PLPolish