Z wizytą u naszych dostawców

21 sierpień 20200

Lato powoli się kończy, a my wybraliśmy się z wizytą do naszych stałych dostawców miodu. Od 3 lat kupujemy miód u rodziny Baranowskich z Litwy. Jak większość tutejszych mieszkańców to etniczni Polacy, którzy od pokoleń mieszkają na Wileńszczyźnie. Pan Jan, głowa rodziny, prowadzi pasieki wraz z synami. Jego rodzina jest bardzo liczna, bo aż 10-cio osobowa. Dwóch synów pomaga w pasiekach, a tych jest bez mała 20. Każda z nich składa się z 15 do 20 uli. Pasieki są stacjonarne, stoją od lat na tych samych śródleśnych polankach i na skraju pól obsiewane są co roku gryką, owsem lub pszenicą.

Gryka jest popularnym zasiewem na polach Wileńszczyzny. Fot. P. Piłasiewicz

Rolnictwo w tym rejonie Litwy jest słabo rozwinięte. Po rozpadzie ZSRR teren ten stał się pograniczem Litewsko-Białoruskim. Duże państwowe przedsiębiorstwa rolne (kołchozy) upadły, a ludność małorolna gospodarzyła jak dawniej na niewielkich poletkach, które uniknęły kolektywizacji w latach czterdziestych. Wielkoobszarowego rolnictwa tu nie ma, ponieważ ziemia jest bardzo uboga, ale za to na podmokłych terenach w biegu niewielkich dorzeczy Niemna jest ona nieco bardziej żyzna, ale i podmokła. Doskonale rośnie tu malina i miododajna roślinność podmokłych łąk oraz bagien, a las jest bogatszy i bardziej różnorodny niż na piaskach porośniętych sosnowym borem, gdzie późne pożytki może uzupełniać jedynie wrzos.

Leśna pasieka na skraju niewielkiej niekoszonej polanki. Fot. P. Piłasiewicz

Państwo Baranowscy dostarczają nam miodu na nasze dwa sztandarowe miody pitne: Trójniak Wczesny i Późny. Powstają one z niestandaryzowanego miodu, który uzyskujemy rok w rok z tych właśnie pasieczysk. W tych miodach całe bogactwo smaku i aromatu musimy osiągnąć tylko i wyłącznie z miodu, bez używania żadnych innych dodatków wpływających na smak, ale z tak wybitnym surowcem to wcale nie jest aż takie trudne.

Pasieka na skraju niewielkiej śródleśnej łąki. Fot. P. Piłasiewicz

Miód pozyskiwany w czerwcu i maju ma przyjemny świeży smak niekoszonych śródleśnych łąk, bagien, malin i lipy,natomiast ten pozyskiwany w sierpniu zachwyca bogactwem gryki, wrzosu i spadzi. Mam nadzieję, że dokładnie wyczujecie ten nuty smakowe w naszych miodach.

Zapraszam do spróbowania!

Augustowski Wczesny

Augustowski Późny

autor: Piotr Piłasiewicz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

pl_PLPolish